Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Accesiune imobiliara artificiala - societate in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Accesiune imobiliara artificiala - societate in lichidare

As dori sa ma ajutati cu un raspuns!

Este admisibila o actiune in constatarea accesiunii imobiliare a unui imobil construit pe terenul proprietatea mea si asupra caruia a incetat contractul de comodat in baza caruia societatea a construit respectivul imobil, in conditiile in care societatea se afla in procedura simplificata de insolventa si dreptul de folosinta fiind deja radiat din cartea funciara?

Multumesc
Contractul dintre dumneavoastră şi societate cuprinde şi prevederi în temeiul cărora societatea avea acordul dumneavoastră de a construi? Pentru că, dacă e aşa, societatea este proprietarul construcţiei, avînd dreptul de a o întabula. Odată cu edificarea construcţiei, societatea dobîndeşte şi un drept de superficie asupra terenului.

Dacă a construit fără acordul dumneavoastră, situaţia este alta.

Ce înseamnă că a încetat contractul? Ce prevede contractul cu privire la soarta construcţiei, în situaţia în care există un acord cu privire la dreptul de a construi?

Fără a avea în faţă contractul, cu toate clauzele lui, este hazardant orice răspuns.

Liviu S.Bordaş
Nu exista acceptul de a construi si nici drept de superficie. De altfel si in cartea funciara a fost inregistrat doar folosinta terenului pe perioada de 5 ani.
In contractul de comodat era specificat doar" se acorda folosinta terenului de constructii pentru perioada de 5 ani" fara nici o specificare de edificare, astfel nefiind nimic specificat vizavi de situatia vreunei constructii

Termenul de folosinta din contract era pana la data de 29.12.2008 si acesta nu a mai fost reinnoit si implicit am procedat la radierea din cartea funciara a contractului.

Art. 36 din legea insolventei se aplica doar vizavi de creante sausi in privinta tuturor actiunilor si implicit a accesiunii imobiliare?

Multumesc
Acum am vazut ca a mai incercat cineva sa va raspunda.
Nu este usor sa dai un raspuns cu informatii..trunchiate sau sintetizate de dvs...care vreti constructia....suspendarea se refera la creante, este adevarat.
Pai folosinta ca sa ce?Cine pe cine a tras pe sfoara....in fine, si chiar daca ar fi asa cum spuneti "constructorul falimentat " are un drept de creanta si da sa zicem ca devine admisibila actiunea. Eu stau si ma gandesc acum ce ar zice un judecator daca ar analiza situatia de fapt...folosinta terenului de construcatii...??!!!

repet, ca avocat, vezi actele, primesti toata informatia...si abia dupa, te hotarasti ce faci!!
succes
av. Ileana Schwarz